PRZEKAZANIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU W ZPEW
Dodane przez jery07 dnia Styczeń 20 2020 18:38:32
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 w Linz, w Austrii , jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja propagowana była przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcja objęli austriaccy skauci.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuję światło od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. W tym roku przekazanie Betlejemskiego Światła miało miejsce w Zakopanem w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.
W uroczystej mszy świętej na Krzeptówkach uczestniczyło cztery tysiące harcerzy, harcerek i zuchów. W obecności hierarchów kościelnych oraz zgromadzonej braci harcerskiej naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad odebrała Betlejemskie Światło Pokoju z rąk Słowackich skautów. Tegoroczne hasło: „Światło, które daje moc…” wskazuje, iż płomień dodaje siły każdemu człowiekowi i rozświetla mroki ciemności. Siła tego maleńkiego płomienia tkwi w tym, że jest dzielony. Każda kolejna odpalona od Betlejemskiego Światła Pokoju świeca sprawia, że świat staje się coraz jaśniejszy. Dobro, miłość, pokój dzielone z innymi, rosną w siłę i czynią życie ludzkie coraz piękniejsze.
Do sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju dołączyli kolejny raz harcerze drużyn harcerskich Nieprzetartego Szlaku, działających przy Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku - Kamiennej. Efektem wielotygodniowych przygotowań była uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na terenie placówki. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: lokalnych władz samorządowych, instytucji wspierających niepełnosprawnych, zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych oraz warsztatów terapii zajęciowej. Obecni byli również harcerze, seniorzy oraz członkowie Komendy Hufca Skarżysko-Kamienna. Zebrani obejrzeli inscenizację, pt. „Prezent dla najbliższych”
w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Młodzi aktorzy w krótkich scenach przedstawili uniwersalne wartości. Przyjaźń, miłość i troska to najwspanialsze prezenty jakimi można obdarować bliskie osoby, nie tylko w święta, ale i na co dzień. W świąteczny nastrój spotkania wpisał się również występ Dariusza Bernatka, artysty zaprzyjaźnionego ze społecznością Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Najważniejszym momentem uroczystości było przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Z rąk dyrektora ZPEW pana Marcina Kruka zgromadzeni goście otrzymali Płomień Pokoju, symbol nadziei i porozumienia między ludźmi. W ten sposób wszyscy stali się uczestnikami sztafety Ognia. Betlejemskie Światło Pokoju trafi do instytucji państwowych, miejsc kultury i życia społecznego, trafi do rodzinnych domów, aby każdy mógł czerpać siłę z jego blasku.