TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W ZPEW
Dodane przez jery07 dnia Kwiecień 13 2019 15:42:23
W dniach 11 -15 marca 2019 roku uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych aktywnie włączyli się w realizację zadań w ramach projektu Tydzień Kultury Języka Polskiego. Różnorodność przedsięwzięć umożliwiła dzieciom i młodzieży sprawdzenie umiejętności posługiwania się ojczystym językiem w sposób celowy i oczywiście zgodny z zasadami ogólnie przyjętych norm społecznych.
Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły branżowej I stopnia, zasadniczej szkoły zawodowej wzięli udział w dwóch konkursach, w których mogli wykazać się wiedzą i kompetencjami z zakresu języka polskiego: „Przysłowia mądrością narodu” – przygotowany przez p. Annę Majdę oraz „Z językiem polskim za pan brat” – przeprowadzonym przez p. Izabelę Sieczkę.
Młodzież ze szkoły zawodowej uczestniczyła w wystawie, pt.: „Język mediów” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Przygotowana ekspozycja zaprezentowała dynamiczny rozwój języka mediów. Uczniowie dowiedzieli się czym jest ekonomia języka, jak ważną rolę w tekście odgrywa tytuł oraz jak często ulegają manipulacji słownej.
Wychowankowie klas Visu i IIpp w ramach TKJ odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa w Skarżysku – Kamiennej. Obejrzeli ekspozycję, przedstawiającą zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego, słuchali ciekawych opowieści leśniczego. Zadawali również pytania, dotyczące życia dzikich mieszkańców lasów, łąk i pól.
Kolejnym zadaniem, realizowanym w ramach obchodów TKJ, było wykonanie plakatu okolicznościowego. Wyzwanie podjęli uczniowie klas Visu oraz IIIbp. W sposób graficzny, łącząc tekst z obrazem, wyrazili swój szacunek dla polskiej mowy.