ŚLADAMI MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ
Dodane przez jery07 dnia Listopad 21 2018 19:38:20

Listopad to bardzo ważny miesiąc w historii wielu państw europejskich, szczególnie w dziejach naszego narodu. 11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość i pojawiła się na mapach Europy.
Obecnie obchodzimy setną rocznicę tego ważnego wydarzenia. Samorząd Uczniowski święto odzyskania niepodległości postanowił uczcić wycieczką do miejsc związanych z mogiłami lub pomnikami osób walczących w obronie naszej ojczyzny. 16 listopada 2018 roku, w zimny jesienny dzień uczniowie wraz z opiekunami panią Iwoną Kuterą, Kingą Woźniak i panem Ludomirem Wątorem udali się do Suchedniowa, gdzie na cmentarzu znajduje się mogiła zbiorowa, w której spoczywają 33 zakładnicy z więzień w Kielcach, Radomiu i Starachowicach zatrzymani w przeprowadzanych przez Niemców łapankach, zamordowani w dniu 6 lipca 1944 roku. Był to odwet za udaną akcję oddziału Antoniego Hedy-Szarego na niemiecki pociąg 23 czerwca 1944 r. Spoczywają tu także ciała partyzantów, którzy zginęli w okresie II wojny światowej.
Kolejnym ważnym miejscem w Suchedniowie jest pomnik poległych harcerzy Hufca Suchedniów znajdujący się przy ulicy Bugaj oraz kamienny obelisk – pomnik posiadający dwie pamiątkowe tablice. Pierwsza ku czci żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie II wojny światowej. Druga zaś dla upamiętnienia rocznicy 50 - lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Z Suchedniowa udaliśmy się do wsi Michniów, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej. W Michniowie w dniach 12-13 lipca 1943 roku miał miejsce masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i podpalenia, dokonane przez okupantów niemieckich. Łącznie ofiarą dokonanej masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej.Z pacyfikacją wsi Michniów związany jest Wykus. Była to baza partyzantów, którym pomagali właśnie mieszkańcy Michniowa, i był to kolejny punkt naszej wycieczki. 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu na Wykusie odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczone są tabliczki z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”. Przejeżdżając przez Wąchock w kierunku Wykusu zatrzymaliśmy się na rynku, aby zapalić znicz przy pomniku Jana Piwnika „Ponurego”.
Wycieczka ta była żywą lekcją historii, bardzo emocjonalną i melancholijną. Uczniowie w ciszy i skupieniu słuchali relacji z wydarzeń, które miały miejsce w naszej Małej Ojczyźnie. Szczególnie poruszający był film obejrzany w Mauzoleum w Michniowie, gdzie świadkowie wydarzeń z lipca 1943 roku opowiadali o ich przebiegu. Warto częściej uczestniczyć w takich lekcjach!