HARCERSKIE WARSZTATY NIEPODLEGŁOŚCIOWE W ZPEW
Dodane przez jery07 dnia Listopad 18 2018 10:43:20
Święto Niepodległości, zwłaszcza w setną rocznicę odzyskania wolności, to okazja do zadumy i refleksji dla każdego Polaka. W Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych tak ważne wydarzenie z historii kraju było celebrowane w czwartek 8 listopada.
Harcerze drużyn harcerskich NS, działających przy ZPEW, postanowili przybliżyć wydarzenia powiązane z długą i niezwykle bolesną drogą Polaków ku niepodległości swoim kolegom ze szkolnych ław. Spotkanie miało formę warsztatów, a hasło przewodnie „Ku Niepodległej” określało charakter spotkania.
Przygotowana prezentacja multimedialna przypomniała zgromadzonym o 123 latach zaborów, o poszczególnych zrywach narodowowyzwoleńczych, o porażkach, ale i sukcesie po zakończeniu I wojny światowej –niepodległości, która była nagrodą za cierpienia pokoleń Polaków.
Podczas warsztatów uczniowie pod czujnym okiem harcerzy wykonywali symbole narodowe: flagę i godło. Kilkuosobowe zespoły przy pomocy stempli malowały flagę, a godło usypywały z kolorowego ryżu. Spotkanie było również okazją do wykazania się znajomością słów hymnu. Ku zadowoleniu drużynowych i nauczycieli większość uczestników warsztatów nie miała problemu z prawidłowym ułożeniem poszczególnych wersów „Mazurka Dąbrowskiego”.
Harcerski charakter warsztatów podkreślały zaproponowane gry, pląsy, musztra i piosenki. Młodzi Polacy połączyli dobrą zabawę z edukacją i wychowaniem patriotycznym.