TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA-WIZYTA UCZNIÓW W BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ
Dodane przez jery07 dnia Marzec 11 2018 08:42:34
Tydzień z kulturą języka. Bo książki zawsze są w modzie – XXV Tydzień Kultury Języka
Od dziś rozpoczyna się Tydzień Kultury Języka. Z tej okazji szkoły i instytucje oświatowe oraz ośrodki kultury przygotowały mnóstwo ciekawych zajęć i wydarzeń dla uczniów oraz wszystkich zainteresowanych naszą piękną polszczyzną. Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie – pod takim hasłem rozpoczął się XXV już Tydzień Kultury Języka w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach. Nasi uczniowie z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie poświęconym tajemnicom polszczyzny – polskim gwarom i dialektom - wykład dr hab. prof. UJK Marzeny Marczewskiej oraz spotkaniu z Janem Karpielem-Bułecką - muzykiem, animatorem i popularyzatorem kultury Podhala, laureatem Nagrody Kolberga 2007.
Rozwijanie kompetencji oratorskich to jedno z głównych założeń nowej podstawy programowej z języka polskiego. Najsłabszą stroną uczniów jest umiejętność formułowania argumentów i tworzenia logicznej, spójnej oraz poprawnej pod względem językowym wypowiedzi. Wprowadzana w sposób systemowy retoryka ma wpłynąć na zmianę istniejącego stanu rzeczy, szczególnie w zakresie oracji komunikacyjnej oraz kompozycyjnej.

Tydzień Kultury Języka to także czas poświęcony pamięci wspaniałych postaci kultury - w tym roku Zbigniewowi Herbertowi – wybitnego polskiego i europejskiego poety oraz intelektualisty. Zaplanowano zatem wydarzenia, w których będzie okazja spotkać się z jego poezją i mądrością. Od poniedziałku do piątku zaplanowano mnóstwo ciekawych wydarzeń w kieleckich ośrodkach kultury, teatrach, muzeach, bibliotekach, szkołach. Odbędą się konkursy ortograficzne, recytatorskie, krasomówcze dla uczniów, zajęcia z udziałem aktorów, warsztaty literacko-plastyczne, teatralno-literackie, zajęcia edukacyjne, w tym z poprawnej pisowni, retoryki. Także w naszej szkole zaplanowano mnóstwo ciekawych atrakcji i konkursów związanych z Tygodniem Kultury Języka.