NOWY BUS DLA DZIECI Z ZPEW
Dodane przez jery07 dnia Styczeń 25 2018 17:13:19
Wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej już mogą korzystać z nowego autobusu, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Autobus zakupiony przez Samorząd Powiatu Skarżyskiego został dziś (23.01.2017 r.) oficjalnie przekazany do placówki. Przekazania dokonano symbolicznym przecięciem wstęgi oraz poświeceniem pojazdu w obecności przedstawicieli władz powiatu - starosty Jerzego Żmijewskiego, wicestarosty Artura Berusa, gości - poseł na sejm Marii Zuby, dyrektora Świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzeja Michalskiego oraz dyrekcji, pracowników i wychowanków ZPE-W na czele z dyrektorem Marcinem Krukiem, a także przedstawicieli rodziców i zaprzyjaźnionych placówek.
Nowy samochód marki Ford Transit M2 przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Jego zakup został sfinansowany ze środków własnych powiatu skarżyskiego w wysokości 73.431 zł oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 120.540 zł pozyskanych w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami III obszar D".
Dla nas to olbrzymia satysfakcja, że dziś możemy przekazać na ręce pana Dyrektora dokumenty i samochód, aby służył, jako bezpieczny środek transportu. Samochód ten jest naprawdę dobrze wyposażony, po to żeby jak najbezpieczniej poruszał się po naszych drogach - podkreślił starosta Jerzy Żmijewski dziękując dyrekcji PFRON za przyznane dofinansowanie, które umożliwiło powiatowi zakup nowego busa. Jest to także przykład dobrej, owocnej współpracy, a przede wszystkim zrozumienia i otwartego serca pana Dyrektora na potrzeby osób niepełnosprawnych - dodał starosta.
Nowo zakupiony pojazd posiada zamontowane listwy podłogowe do mocowania wózków inwalidzkich oraz system zabezpieczający transport najazdów dla tych wózków. Ponadto w samochodzie zastosowano rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo osób z niego korzystających takie jak: oświetlenie stopnia, sygnał dźwiękowy podczas cofania, automatyczna blokada zamków po ruszaniu z miejsca, blokowanie i otwieranie drzwi z miejsca kierowcy, drzwi odsuwane boczne (po prawej stronie) z szybami i elektrycznie wysuwanym stopniem. Podłoga w przestrzeni pasażerskiej jest antypoślizgowa. Bus jest w kolorze srebrnym metalizowanym i posiada 18 miejsc, w tym jedno dla kierowcy.
Przekazanie pojazdu na rzecz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej było ważnym wydarzeniem dla placówki. Zadowolenia nie kryli zarówno dyrekcja jak i pracownicy, wychowankowie oraz rodzice uczniów, którzy serdecznie dziękowali za nowy samochód.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, a wam dzieciaki gratuluję. Nikt w mieście nie ma takiego samochodu ja Wy - mówił, dyrektor ZPE-W pan Marcin Kruk.
Jak zaznaczył dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski, PFRON w ostatnim roku przeznaczył więcej środków na usuwanie barier transportowych niż w latach poprzednich. W tym roku w 86% zaspokoiliśmy potrzeby placówek edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej. W roku wcześniejszym tylko w 52% - mówił dyrektor Michalski.
Natomiast poseł Maria Zuba dziękując rodzicom za zaangażowanie i starania oraz starostwu za przygotowanie wniosku życzyła, aby nowy samochód dobrze służył dzieciom, by mogły bezpiecznie podróżować.