NA SZLAKU ZAMKÓW MAŁOPOLSKICH
Dodane przez jery07 dnia Czerwiec 10 2017 09:41:30
Na rozległym terytorium Małopolski zachowało się kilkanaście zamków, dających wspaniałe świadectwo dziejom tej krainy. We wtorek 30 maja 2017 roku uczniowie ZPEW w Skarżysku-Kam. wybrali się na wycieczkę szlakiem zamków małopolskich.
Pierwszą rezydencją królewską na tym szlaku był zamek w Niepołomicach, z którego władcy Polski wyruszali na łowy do pobliskiej puszczy. Zamek ten to gotycko-renesansowa budowla, na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, otoczonym krużgankami. Po zamku oprowadzał nas przewodnik, zapoznając z jego historią. Zwiedziliśmy: salę łowiecką, portretową, kaplicę zamkową i galerię sztuki polskiej XIX wieku. Stamtąd udaliśmy się na rynek, zatrzymując się przy fontannie. Drugą wartą poznania rezydencją był bastionowy zamek magnacki w Nowym Wiśniczu, wzniesiony przez Jana Kmitę w II poł. XIV wieku. Był on jedną z najpotężniejszych twierdz Rzeczypospolitej. Potężny zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu stoi na zalesionym wzgórzu ponad miastem.
Na zewnętrzny dziedziniec wchodzi się przez piękną bramę wjazdową, chronioną z obu stron bastionami. Zamek ma ciekawy, nieregularny kształt zawdzięczający go pięciu wieżom. Z balkonu rozciąga się ładny widok na całą okolicę. Wnętrza zamku zwiedzaliśmy z przewodniczką, która zapoznała nas z historią zamku i oprowadziła po jego salach.
Tradycyjnie wycieczkę zakończyliśmy w MC Donald’s, tym razem w Krakowie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki i wrócili ubogaceni wielowiekową historią zamków. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Marek Załęski, Ludomir Wątor i Danuta Okulska.